Zagorska hrana, kuhinja i recepti

Zagorska hrana, kuhinja i recepti


Pogledajte ovdje recepte raznih zagorskih specijaliteta poput zagorske purica s mlincima, zagorskih štrukli, strepe itd. Također pročitajte više o zagorskoj hrani i kuhinji...


Zagorska purica (ili puran) s mlincima

Zagorska purica (ili puran) s mlincima

Očišćenu puricu (ili purana) izvana i iznutra natarite solju i ostavite da odstoji najmanje jedan sat, a najbolje preko noći. Želite li masniju pečenku, prsa i batake obložite suhom slaninom i zavijte koncem. Ako je puran debeo, nabodite mu kožu i uvijte ga u pergamentni papir ili aluminijsku foiiju pa ga tijekom pečenja odmotajte.

Pećnicu dobro zagrijte, isprva na 200, a onda spustite na 180 stupnjeva Celzijevih. Purana pecite po potrebi, ovisno o težini (računa se sat vremena po svakom kilogramu težine). Povremeno podlijevajte sokom koji ispusti, a zatreba li, i juhom ili vodom. Neposredno prije kraja pečenja premažite ga maslacem, mašću, uljem ili margarinom za pečenje. gotove mlince natrgajte na komade.

Posoljenu vodu zakuhajte pa njome prelijte mlince. Ostavite mlince kratko poklopljene da odstoje, zatim ih ocijedite i začinite sokom od pečenog purana. Poslužite sa zelenom salatom.


Zagorski štrukli

Zagorski štrukli

Omjer namirnica: izmiješa se pola glatkog i pola oštrog brašna, doda se mlake vode u koju se stavi malo octa, sol, jedno jaje, 2 žlice ulja i dobro se mijesi na dasci. Mijesi se tako dugo dok se tijesto ne počne odvajati od daske.

Izmiješano tijesto se prekrije najlon vrećicom i ostavi se odmarati barem 1/2 do 1 sat. Zatim se tijesto razvlači na stolu, stolnjaku ili plahti. Započinje se razvlačiti mlinčenjakom, potom se tijesto lagano polije uljem ili rastopljenim maslacem da se ne hvata za ruke i dalje se razvlači rukama. Najčešće se razvlači preko širine stola, a deblji rubovi uz kraj razvučenog tijesta rukom se strgaju. Tijesto se fila uz jedan rub, poškropi otopljenim maslacem ili uljem (da se tijesto ne primi nego lista), tijestom se nadjev preklopi i potom se stolnjakom tijesto rola do kraja .


Za filu zagorskih štruklji potrebno je: jedan kravlji sir, jaja, sol, domaće vrhnje, a može se dodati i malo šećera da budu slatki. Sve se združđi vilicom ili rukom i fila se razvučeno tijesto. Zarolano tijesto s nadjevom se reže u štruklje tanjurom ili rubom dlanova na željenu veličinu.


Jastučiči štruklja se slože u namašćeni protvan i zaliju otopljenim domaćim putrom i domaćim vrhnjem. Peku se u pećnici na 180C oko 25-30 min dok ne dobiju lijepu zlatnu boju!


Možete ih spraviti i na drugačiji način: prvo ih prokuhati 1 minutu pa onda zapeći uz domaće zapržene prezle ili ih napraviti na juhu kuhanjem oko 8-10 min uz dodatak zaprške, crvene paprike i peršina. Dobar tek!!



Zagorska juha

Zagorska juha

(recept za 4 osobe)

70 dag krumpira (bijeli)
5 dag sušene slanine ili vratine
5 dag crvenog luka
2 češnja češnjaka
2 dl kiselog vrhnja
5 dag mrkve
2 dcl bijelog vina
Slatka crvena paprika, sol, papar, lovorov list,
vegeta, papar u zrnu, glatko brašno, peršin list,
svinjska mast (2 žlice) ili ulje

Na masnoći popržimo sušenu slaninu izrezanu na kockice. Kad se poprži dodajemo sitno kosani luk te sve zajedno pirjamo. Dodajemo sitno kosani češnjak, slatku papriku, mrkvu narezanu na kockice, lovorov list, sol, vegetu.

Očišćeni i narezani krumpir na kockice kuhamo u slanoj vodi. Kada sve povrće omekša sjedinimo ga zajedno u loncu, dodajemo bijelo vino i pustimo da lagano zakuha. U posebnoj posudi izmutimo 2 žlice glatkog brašna i kiselo vrhnje te preko cjediljke ulijevamo u juhu. Kuhamo još 10 minuta. Začinimo po želji i serviramo.



Svinjska pisanica Stubica

Svinjska pisanica Stubica

4 svinjske pisanice (lungića)

15 suhih šljiva
40 dag maslaca
0,3 dl ulja
0,3 dl domaće šljivovice
3 dl kiselog vrhnja
1,5 dl slatkog vrhnja
1/2 vezice peršunova lista
2 dl bijelog vina
papar, sol

Pisanicu napunite suhim šljivama, kojima ste prethodno odstranili koštice i napunili ih svježim maslacem. Posolite i na laganoj vatri u tavi pržite. Ostatke suhih šljiva narežite na rezance i natopite u bijelom vinu, te stavite kuhati zajedno s pisanicom. Kuhanjem se količina vina smanjuje na 1/3.

Dodajte kiselo i slatko vrhnje pa kuhajte još neko vrijeme dok ne dobijete gusti umak. Na kraju ulijte domaću rakiju šljivovicu, te kuhajte 1-2 min. Dobivenim umakom prelijte pisanice i sve još pospite sitno isjeckanim peršunom. Kad pržite pisanicu, pazite da se ne preprži. Budući daje to najmekši dio mesa, bolje ga je izvaditi i staviti na topli tanjur, a umak zgotoviti posebno. Kao prilog preporučujem domaće rezance, rižu na maslacu ili kuhane makarone.
 

Napomena: Poznato mesno jelo STUBIČKA PISANICA je specijalitet koji se već u 16. stoljeću posluživao u plemićkim kućama.

 

Zagorska kotlovina

Zagorska kotlovina

80 dag svinjskih kotleta

2 para češnjovki (kobasice)
4 dag svinjske masti
2 dcl bijelog vina
Sol, papar, vegeta, crvena paprika

Meso oprati, obrisati, začiniti. Na masti ili ulju ispeći kotlete i kobasice da dobiju lijepu rumenu boju. Meso izvaditi na rub kotla za kotlovinu, a u masnoću uliti vino, malo vode, vegetu i začine. Kad se umak malo reducira u kotao vraćamo meso i kobasice te sve skupa pirjamo još kratko vrijeme. Osim vina u jelo se može dodati luk, feferon, zelena svježa paprika, rajčica i drugo začinsko bilje.

Kao prilog može izvrsno poslužiti krumpir, vrganji, šampinjoni, grah… Navedeni recept obično se priprema na sajmovima u većim količinama pa se dobije finoća umaka. U vikend pripremi i domaćinstvu kotlovina se priprema sa dosta povrća i priloga.



Pogledajte ponudu domaćih zagorskih proizvoda . Dobar vam tek! 

 



 

 

Podijelite s prijateljima i komentirajte:
comments powered by Disqus