Prostire se lijevom obalom rijeke Sutle, kojom prolazi granica sa Slovenijom. Pod svojim se imenom Kumrovec prvi puta javlja u pisanim spomenicima 1463.g. kao jedan od posjeda na Cesargradskom vlastelinstvu. Kumrovec i okolna sela oduvijek su dio župe Tuhelj gdje je i Župna crkva. U Kumrovcu je kapela Svetog Roka, a spomenik kulture je kapela Majke Božje Snježne u Risvici. Smještena je na brijegu, gotovo okomito iznad spomenika hrvatskoj himni Antuna Mihanovića. Ovaj kameni obelisk, jedinstven spomenik himni, postavljen je 24.11.1935. g. uz stotu obljetnicu nastanka himne. Statutom općine taj datum je proglašen Danom općine Kumrovec.
Glavna atrakcija mjesta je muzej Staro selo Kumrovec s rodnom kućom predsjednika nekadašnje Jugoslavije - Josipa Broza Tita.
Na samo nekoliko kilometara od Zelenjaka i spomenika Lijepoj našoj, nalazi se Kumrovec- najpoznatije selo na svijetu.
Okružuju ga ruševine Cesargrada, pod čijim je posjedom nekada bio Kumrovec, brojna brda te doline rijeke Sutle i potoka Horvatska.
U samom središtu nalazi se Muzej Staro selo, značajna etno i kulturološka točka Kumrovca, s očuvanim izvornim seoskim kućama s prijelaza 19. u 20. Stoljeće, ovaj muzej na otvorenom jedinstveni je takve vrste.
Na početku Muzeja, smještena je rodna kuća Josipa Broza Tita, njegov kip izliven u bronci i pučka škola iz 19. stoljeća koju je on polazio.
Starinske kućice, odnosno hiže, predstavljaju dio povijesti naših predaka.
Svaka kuća priča svoju priču i predstavlja dio života seljaka- od njihovih zanatskih vještina: lončari, kolari, kovači, izrađivači igračaka-zaštićeno nematerijalno kulturno dobro (Minist.kulture RH) do prikaza zagorske svadbe, života mladenaca, rođenja djeteta.
Osim Starog sela, može se vidjeti Rezidencija Josipa Broza Tita i arboretum gdje je Tito ugostio brojne poznate, danas povijesne, ličnosti.
U obližnjoj kuriji u Razvoru, živjela je grofica Sidonija Erdody kasnije Rubido, najpoznatija pjevačica toga doba (19.st.), te prva hrvatska operna primadona, (vatreni pristaša Ilirskog preporoda ) koja je prva javno pjevala hrvatskim jezikom („Još Hrvatska ni propala“ i arija Ljubice iz prve hrvatske opere „Ljubav i zloba“).
Znamenitost je također kapela u Risvici, gdje se i danas održavaju mise i proštenja uz koju je vezana narodna predaja : „tko prvi puta čuje njena zvona Majka Božja Snježna ispuniti će mu tri želje“.
Ostali kapaciteti, bivša Politička škola SKJ, znanstveno studijski centar Kumrovec (nekadašnji Spomen dom boraca NOR i omladine Jugoslavije), te veliki sportsko rekreacijski centar napravljen za potrebe Univerzijade 1987.g. – čekaju bolje dane.
Od Zelenjaka do Kumrovca (3 km), uz obalu rijeke Sutle, nalazi se pješačka i biciklistička staza kojom se može doći sve do (+12 km) Velikog Tabora.
Sutla je rijeka 1. kategorije, sa napravljenim kupalištem (vu Ulamovem koti) u Kumrovcu, a na njezinim rukavcima i uređenim barama ribolovci održavaju takmičenja.
Brežuljci, polja i šume puni su lovne divljači o čemu se brinu lokalna lovačka društva.
Na kraju kumrovečke doline je međunarodni granični prijelaz „Razvor“.
U najpoznatijem selu na svijetu održavaju se, razna događanja:
|
Još pogledajte:
- Kaj sve ima u Kumrovcu (aktualna događanja i najave, turističko-ugostiteljski objekti...)
- Kratak tekst o Kumrovcu
- Galerija slika Kumrovec